Sports Results: Autumn Term - Week 10

2

Senior School

 

Football versus Hove Park School and Sixth Form Centre (English Schools Football Association Championship Round 4)

 

U16As won 3-2

 

Football vs Repton School (Independent Schools Football Association Cup Round 3)

 

1sts lost 6-1

 

Football versus Ardingly College (National Cup Round 1)

 

1st XI Girls won 5-1

 

Football versus Claremont Senior School (English Schools Football Association Championship Round 3)

 

1sts won 2-0

 

Football versus Bradfield College (Hudl Independent Schools League)

 

1sts lost 3-1

 

Football versus Bradfield College (Independent League)

 

U15As won 1-0

 

Football versus Bradfield College

 

U18Bs won 6-2

 

U18Cs drew 1-1

 

U15Bs lost 7-0

 

U14As lost 5-0

 

U14Bs lost 2-0

 

Learn more about the Bede's Football Academy >

 

Hockey versus Seaford College

 

1st XIs won 2-0

 

U15Bs lost 2-0

 

U14Bs won 1-0

 

Hockey versus Eastbourne College

 

1st XIs lost 5-2

 

Hockey versus Mayfield School

 

U15As won 3-1

 

Hockey versus Chichester Cannons (League)

 

Girls Development League XIs won 6-1

 

Learn more about the Bede's Hockey Academy >

 

Squash versus Eastbourne College

 

1sts won 5-2

 

Learn more about Squash at Bede's >

 

Tennis update

 

Kai Maxted won the British Tour event in Somerset. He had to beat the No.4 seed in the Quarter Final and then beat the no.2 seed in the Final. Kai's ranking is now no.12 in the country for U18s.

 

Learn more about the Bede's Tennis Academy >

 

Prep School

 

Hockey vs Holmewood House School (Tournament Final)

 

U13As won 2-0

 

Hockey Sevens versus Burgess Hill Girls

 

U11s lost 3-0

 

U10s won 6-4

 

Learn more about Hockey at Bede's Prep >

 

Swimming versus Vinehall, Brighton College and St Andrew’s Prep (St Andrew’s Cup Girls Swimming Gala)

 

The U9, U10, U11, U12, U13 girls swim squad swam against Vinehall, Brighton College and St Andrew’s in a very exciting gala.

 

Well done to Martha Surgenor who won both of her Individual events, and to Ellie Abel who secured 1st place in her Breaststroke event.

 

Ella Belk, Olivia Driver, Elspeth Le Fort, Amelia Williams and Scout Brown swam with speed and maintained good technique in all their events.

 

Special congratulations go to the U12 team, Kayla Ginger, Martha Surgenor, Elspeth Le Fort, Olivia Driver and Amelia Williams, who achieved silver medals.

 

Well done also to the U13 team, Ellie Abel, Kirstin Orr, Megan Hadland and Atlanta Woodhall who achieved bronze medals.

 

Learn more about Swimming at Bede's Prep >