Sports Results: Autumn Term - Week 6

8

Senior School

 

Football versus Buckswood School (ESFA Championship Round 2)

U16s won 3-1

 

Football versus Lancing College (ISFA League Match)

1sts won 4-3

 

Football versus Ibstock Place

U15As won 5-0

U15Bs won 9-1

 

Football versus City of London School

U14As won 3-1

U14Bs won 10-1

U14Cs lost 2-0

 

Football versus Wilson’s School

1sts won 1-0

2nds won 3-0

3rds lost 2-0

U15Bs lost 11-0

U15Cs lost 9-4

U14As lost 3-2

U14Bs lost 7-1

U14Cs lost 4-0

 

Learn more about the Bede’s Football Academy >

 

Hockey @ U18 Sussex County Cup

In the Group Stage, the 1sts:

Lost 1-0 against Brighton College

Lost 2-0 against Worth School

Won 2-0 against Christ’s Hospital School

Lost 3-0 against Hurstpierpoint College

Unfortunately, they proceeded no further.

Hockey versus Claremont School

2nds won 1-0

 

Hockey versus Seaford College

U15As lost 3-2

U14As won 5-1

U14bs drew 1-1

 

Learn more about the Bede’s Hockey Academy >

 

Netball versus Uplands Community College (County Cup Round 1)

1sts won 33-11

 

Netball versus Pevensey Panthers

U17s lost 23-21

 

Learn more about the Bede’s Netball Club >

 

Basketball versus Rikkyo School

U18 Girls won 34-20

U18 Boys lost 40-37

 

Learn more about the Bede’s Basketball Club >

 

Volleyball versus Battle Abbey School

1sts won 3-0

 

Learn more about the Bede’s Volleyball Club >

 

Prep School

 

Football @ IAPS U13 South East Regional Cup

In the group stage, the 1sts:

Drew 2-2 against Cranmore

Lost 2-0 against St Christopher’s

Won 2-0 against Highfield

Lost 3-1 against Westminster

Lost 2-0 against Falcon’s School for Boys

Unfortunately, they proceeded no further.

 

Football @ U11 South East Regional Cup

In the group stage, the Colts:

Won 3-1 against Farringtons

Won 2-0 against Lingfield

Won 2-1 against Ardingly

Drew 1-1 against Marlborough House

The team then lost 5-0 to Yardley Court in the Quarter Finals.

 

Football versus Ardingly College

1sts won 5-0

2nds won 2-0

3rds won 4-3

4ths won 6-0

U11As won 2-2

U11Cs won 3-0

U11Ds won 6-1

 

Football versus Windlesham House

2nds won 3-2

3rds lost 3-2

U11As lost 6-2

U11Bs won 3-2

U11Cs drew 1-1

U11Ds lost 2-0

 

Learn more about the Bede’s Prep Football Programme >

 

Hockey @ Worth School U13 Tournament

In the group stages, the 1sts:

Won 5-0 versus St Paul’s

Won 3-0 versus Christ’s Hospital

Won 2-0 versus Great Walstead

Won 2-1 versus Burgess Hill U13Bs

In the Quarter Finals the girls then won 2-0 against Brighton College before winning 2-0 again in the Semi-Finals against Worth.

Last but not least, they then won the final 2-0 against Cumnor House – so well done girls!

 

Hockey versus Lewes Old Grammar School

3rds drew 1-1

 

Learn more about the Bede’s Prep Hockey Programme >

 

Netball versus Windlesham House (Area Cup Round 1)

1sts won 15-2

 

Learn more about the Bede’s Prep Netball Programme >

 

Swimming versus Vinehall

Mrs Jebb’s full report:

An exciting swimming gala was held against Vinehall on Thursday evening with both teams swimming to a very high standard.

All the children including several new swimmers to Bede’s worked incredibly hard to achieve some fantastic results.

The Year 5 team worked well in their relay races and Archie Nelson achieved 1st place in Backstroke with Douglas Lambeth, Lewy Lawerence, Toby Burdekin and Max Konderando all contributing some good results.

Fernan Pomet Chamorro and Ollie Loach started the gala well for the Year 6 team, showing great technique in the Individual Medley. The team then went on to secure 1st and 2nd places in all the Individual events. Well done to Alex Dunne, Ollie Loach, Fernan Pomet Chamorro and William Gillett.

The Year 7 team showed great speed and technique in all their individual events with Tom Lloyd securing 1st place in the Front Crawl event.

The Year 6 team won the Freestyle Relay and our Year 8 team won the Medley Relay with fantastic starts, excellent handovers and an extremely close finish.

Finally, our Year 8s finished the gala with fantastic results. Juan Pomet Chamorro achieved a 1st place in his Individual Medley and Butterfly events while Freddie Loach and Gus Redding secured 1st and 2nd places in the Breaststroke.

The Bede’s team completed the gala with a smashing twelve 1st places and seventeen 2nd places, however Vinehall won by the narrowest of margins, with a difference in their final score of only a few points.

Thank you to our Swimming Captain, Gus Redding, who helped organise the team.

Fantastic swimming everyone!

 

Learn more about the Bede’s Prep Swimming Programme >